>  اخذ مصاحبه ویدیویی اجباری از والدین سالخورده و نگران دو زندانی سیاسی

PrintFriendly and PDFچاپ خبر

اخذ مصاحبه ویدیویی اجباری از والدین سالخورده و نگران دو زندانی سیاسی

خبرگزاری هرانا – سه تن از اعضای خانواده حسین پناهی کماکان در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می برند. والدین سالخورده این افراد که در پی کسب خبر از وضعیت آنان بودند با تهدید و از سویی دیگر وعده دیدار فرزندانشان مجبور به حضور در مقابل دوربین نیروهای امنیتی و بیان مطالبی غیر واقعی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رامین حسین پناهی، در حالی که به ضرب گلوله زخمی شده بود توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شد. اندکی بعد از او برادرش افشین و کمی بعد عباس حسین پناهی، از اقوام نزدیک وی دستگیر شدند.

والدین سالخورده افشین و رامین حسین پناهی به هدف کسب خبری از سرنوشت فرزندان خود علیرغم کهولت سن مراجعات مکرری به نهادهای قضایی و امنیتی داشتند.

نیروهای امنیتی پس از مدتها بی پاسخ گذاشتن پیگیری های آنان سرانجام روز دوشنبه مورخ ۹ مردادماه آنان را به ستادخبری وزارت اطلاعات در سنندج احضار کردند.

یکی از اعضای خانواده حسین پناهی با تایید این احضار به گزارشگر هرانا گفت: نیروهای اطلاعاتی والدین ما را علیرغم کهولت سن (۸۰ سال) با تهدید به بازداشت همه‌ی اعضای خانواده و اعدام افشین و رامین تحت فشارهای روانی قرار داده‌اند تا از این طریق آنها را ناچار به ضبط یک ویدیو کوتاه نمایند.”

این منبع مطلع در ادامه سخنانش افزود “به والدین ما توصیه شده بود که در این ویدیو از وضعیت مناسب جسمانی افشین بگویند و اعتصاب غذای او را تکذیب کنند.”

گفته می‌شود، نیروهای اطلاعاتی پس از ضبط این ویدیو به والدین رامین وعده دادند که اجازه ملاقات با وی را خواهند داشت. هر چند این وعده تاکنون عملی نشده است.

لازم به یادآوری است روز جمعه مورخ اول تیرماه چهار تن از اعضای یک حزب سیاسی در کمین نیروهای قرارگاه حمزه سپاه پاسداران افتادند. طی تبادل آتش صورت گرفته سه تن از اعضای این حزب به نامهای حامد سیف پناهی، بهزاد نوری و صباح حسین پناهی جان باختند و نفر چهارم به نام رامین حسین پناهی در حالی که از ناحیه کمر و پا مورد اصابت سه گلوله قرار گرفته بود، دستگیر شد.

 پس از واقعه روز جمعه در سنندج نیروهای امنیتی به بازداشت تعدادی از اقوام چهار فرد حاضر در درگیری پرداختند از جمله در همان روز واقعه، ۱ تیرماه ۱۳۹۶، افشین حسین پناهی، برادر رامین در منزل شخصی خود بازداشت شد سپس ۴ تیرماه ۱۳۹۶، انور حسین پناهی، دیگر برادر رامین و ۵ تیرماه ۱۳۹۶، زبیر، احمد و انور حسین پناهی از جمله پسرعموهای رامین توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و اندکی بعد نیز عباس حسین پناهی از بستگان نزدیک این خانواده.

رامین و صباح نسبت دایی و خواهرزادگی در این میان داشتند. نسبت نزدیک این دو فرد حاضر در واقعه سنندج باعث شد تا دایره بازداشت نیروهای امنیتی پس از این واقعه بر خانواده حسین پناهی در مناطق حومه قروه تمرکز بیشتری پیدا کند.

رامین حسین پناهی و صباح حسین پناهی

نیروهای امنیتی پس از دو روز بازداشت انور حسین پناهی و انتقال او به تهران وی را به شرط بازنگشتن به کردستان آزاد می کنند، همچنین سه تن دیگر از بازداشت شدگان نیز به مرور آزاد میشوند ولی تعدادی از بازداشت شدگان کماکان در بازداشت به سر می برند.

خانواده حسین پناهی در تظلم خواهی خود به گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل، خانم اسما جهانگیر نامه ای نوشتند

همچنین باید اشاره کرد روز ۹ تیرماه، سازمان عفو بین الملل که مقر آن در لندن است با انتشار بیانیه ای، بازداشت پنج تن از بازداشت شدگان پس از درگیری اخیر سنندج را به مثابه ” ناپدید شدن اجباری” خواند و خواستار آشکارا شدن سرنوشت و محل نگهداری آنان و همچنین شفاف سازی در رابطه با وضعیت رامین حسین پناهی که پس از درگیری سنندج بصورت زخمی بازداشت شده است شد. این سازمان از مقامات ایرانی خواست هر چه سریعتر به آزادی سایر افرادی که صرفا بخاطر نسبت خانوادگی با رامین حسین پناهی بازداشت شده اند اقدام کند.

در روزهای اخیر نیز نامە سرگشادە جمعی از فعالین مدنی کردستان خطاب بە استاندار در مورد وضعیت رامین حسین پناهی انتشار یافت.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s