محمدعلی نجفی: مریم میرزاخانی جواهر است، برایش دعا کنیم

#استان‌وایر
«محمدعلی نجفی»، مشاور رییس جمهوری و وزیر پیشین علوم و آموزش و پرورش در واکنش به بیماری «مریم میرزاخانی»، ریاضی‌دان ایرانی- امریکایی و نخستین زن و نخستین ایرانی برنده «مدال فیلدز» که بالاترین جایزه در ریاضیات است، یادداشتی با عنوان «جواهری به نام مریم؛ برایش دعا کنیم» نوشت. در این یادداشت که گیل نگاه آن را منتشر کرده، آمده است:«در خبرها آمده است که خانم مریم میرزاخانی، بانوی افتخارآفرین ایران و یکی از از برجسته ترین ریاضی‎دانان حال حاضر دنیا از نظر جسمی شرایط وخیمی دارد و متاسفانه بیماری سرطان وی که از مدت ها قبل بر وجود نازنینش مستولی و تا حدی کنترل شده بود، بخش دیگری از بدن وی را فراگرفته است.»

نجفی در این یادداشت به خاطره ای اشاره می کند: «سال ۱۳۷۳، زمانی که مسوولیت وزارت آموزش و پرورش را داشتم، مریم به همراه دختر خانمی دیگر (خانم رویا بهشتی)، نخستین دانش آموزان سال سوم دبیرستان بودند که قبل از ورود به دوره پیش دانشگاهی، به عضویت تیم المپیاد ریاضی دانش آموزی کشور انتخاب و به مسابقات بین المللی اعزام شدند. با توجه به سن کم این دو و این که هنوز سال سوم را هم تمام نکرده بودند، انتظار زیادی از آن ها نداشتیم. ولی در کمال شگفتی، هر دو در المپیاد جهانی مدال طلا گرفتند و عملکرد تیم ایران موجب حیرت همه شرکت کنندگان شد و مریم در میان دانش آموزان دختر شرکت کننده در المپیاد، رتبه اول را کسب کرد.

از آن جا مریم به عنوان دارنده استعدادی درخشان در حد نبوغ شناسایی شد و در سال بعد هم با کسب نمره کامل المپیاد، نه تنها مدال طلای خود را تکرار کرد که در میان کل شرکت کنندگان، نفر اول شناخته شد. مریم برای ادامه تحصیل دانشکده ریاضی، دانشگاه „شریف“ را برگزید و خوش‎بختانه من هم از نزدیک در جریان موفقیت های درخشان و پیشرفت های وی قرار داشتم. بعد از گذراندن دوره کارشناسی، به دانشگاه „هاروارد“ رفت و پس از اخذ مدرک دکتری با درجه عالی، به عنوان استاد دانشگاه معروف „پرینستون“ مشغول به کار شد و نوآوری های ذهنی و خلاقیت های خیره کننده وی منجر به کسب جوایز و افتخارات متعدد علمی و نهایتا به اهدای مدال فیلدز، بزرگ ترین و معتبرترین جایزه ریاضی دنیا که به نوعی نوبل ریاضی شناخته می شود، به او شد.»

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s