۹۰ درصد فُک‌های خزر از بین رفته‌اند.

@shahrvandyar
تازه بعد از دو دهه  و مرگ ۹۰۰ هزار فُک دریای خزر، مسئولان سازمان محیط زیست  برای اولین بار قصد دارند «برنامه اقدام فُک خزری» را  پیش ببرند.
فقط و فقط  ۱۰۰ هزار فک خزری باقی مانده است. این پستاندار کمیاب و بسیار زیبا که کوچکترین گونه فک‌های گوش کوتاه است، تنها در دریای خزر وجود دارد و الان کار بجایی رسیده که در حال انقارض است.
پروین فرشچی، معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست با اعلام اینکه دولت می‌خواهد با همراهی همه نهادهای مرتبط، سازمان‌های مردم‌نهاد و همچنین مردم و صیادان محلی «برنامه اقدام فُک خزری»  را پیش ببرند.

او همچنین گفت: «در دهه ۹۰ یک میلیون فک خزری داشتیم یعنی در این مدت ۹۰۰ هزار فک را از دست دادیم».

بنابر سرشماری شرکت‌های نفتی و کشورهای مجاورِ دریایِ خزر در سال ۲۰۱۲، تنها ۱۰۰ هزار فک خزری باقی مانده است.

در سال ۲۰۰۸ برنامه‌ای برای همکاری‌های منطقه‌ای در سطح دولت‌ها آغاز شده بود اما چندان ثمربخش نبود و انتقادهایی را برانگیخت.

اکنون سازمان محیط زیست ایران مجدداً به فکر افتاده تا برنامه جدیدی را با نام «اقدام فُک خزری» در دستور کار قرار دهد. محور اصلی این برنامه همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد کشورهای حاشیه دریای خزر است. این برنامه موسوم به «برنامه اقدام فک خزری» در صدد بود تا با همکاری بیناکشوری به محافظت از فک خزری و نیز فرهنگ‌سازی برای جلوگیری از آسیب‌رسیدن به آن بپردازد.

به گفته فرشچی شکار بی‌رویه این جاندار و برای استفاده از گوشت، پوست و روغن در برخی کشورهای حاشیه خزر یکی از دلایل نابودی این جاندار است.

فک‌ها که برای صید ماهی به بخش‌های کم‌عمق دریا می‌آیند در تور ماهیگیری اسیر می‌شوند.

آلودگی‌های صنعتی و نفتی از دیگر دلایل تلف‌شدن این تنها پستاندار دریای خزر عنوان می‌شود. در سال‌های گذشته سهم ایران در آلودگی دریای خزر حدود ۱۲ تا ۱۴ درصد عنوان شده بود.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s