۰۸ خرداد ۱۳۹۶

تجمع اعتراضی سپرده‌گذاران مؤسسه مالی کاسپین با حمله پلیس روبه‌رو شد

FacebookTwitterGoogle+BalatarinPrintEmailShare

سپرده‌گذاران مؤسسه قانونی کاسپین در مقابل ساختمان بانک مرکزی در خیابان میرداماد تهران تجمع کرده و علیه ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی شعار دادند. این تجمع به حمله پلیس و درگیری با معترضان انجامید.

تجمع اعتراضی مؤسسه اعتباری کاسپین در مقابل ساختمان بانک مرکزی در خیابان میرداماد تهران

تجمع اعتراضی مؤسسه اعتباری کاسپین در مقابل ساختمان بانک مرکزی در خیابان میرداماد تهران

تجمع مال‌باختگان مؤسسه اعتباری کاسپین، صبح دوشنبه ۸ خرداد برگزار شد. آن‌ها در حالی‌که کفن پوشیده بودند فریاد می‌زدند: «سیف باید بیاد پایین» و «الله اکبر».

خبرگزاری صداوسیما نوشته است که این مال‌باختگان از چندین استان گرد هم آمده بودند و خواستار وصول مطالباتشان شدند. برخی نیز بروشورهایی را در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود ما فریب مجوز را خورده بودیم.

آن‌ها ابتدا مقابل ساختمان بانک مرکزی در خیابان نشستند و خیابان را مسدود کردند.

برپایه فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مأموران انتظامی برای پراکنده کردن این افراد با باتوم به آن‌ها حمله کردند.

روز گذشته، یکشنبه ۷ خرداد نیز تجمع اعتراضی دیگری علیه این مؤسسه مالی در خرم‌آباد برگزار شد که آن نیز به درگیری با مأموران انتظامی کشید.

همچنین روز سه‌شنبه ۲ خرداد، سپرده‌گذاران مؤسسه کاسپین در شهر نیشابور نیز مقابل شعبه مرکزی این مؤسسه تجمع کردند.

در اسفندماه سال گذشته نیز تعدادی از سپرده‌گذاران این مؤسسه در مقابل ساختمان آن در تهران چادر زده و تا نیمی از شب در آن‌جا ماندند.

روز یکشنبه، هادی قوامی، نماینده اسفراین در مجلس ایران در تذکری به رئیس بانک مرکزی بر لزوم تعیین تکلیف وضعیت سپرده‌گذاران مؤسسه کاسپین تأکید کرده بود.

مؤسسه مالی و اعتباری کاسپین اسفندماه سال ۱۳۹۴ و پس از ادغام چند مؤسسه اعتباری و قرض‌الحسنه و تعاونی خرد تشکیل شد. نام این مؤسسه در فهرست مؤسسات مالی و اعتباری معتبر بانک مرکزی ایران به ثبت رسیده است.

اعتراض سپرده‌گذاران در مؤسسه‌های مالی در ایران روز به روز بیشتر می‌شود. اگر بانک‌ها همچنان این امکان را دارند که با استقراض از بانک مرکزی و حمایت‌های ویژه دولت به حیات خود ادامه دهند، مؤسسه‌های مالی و اعتباری در بازپرداخت اصل سپرده مشتریان خود ناتوان هستند و سپرده‌گذاران مال‌باخته نیز همچنان معترض و چشم انتظار.

روز چهارشنبه ۳ خرداد نیز سپرده‌گذاران مؤسسه اعتباری آرمان در برابر چندین شعبه آن دست به اعترض زدند و خواهان رسیدگی فوری مسئولان به مشکل‌شان و بازپس‌گیری مبالغ سپرده‌ خود شدند.

در سال‌های اخیر بارها سپرده‌گذاران مؤسسات مالی مختلف در ایران به‌دلیل نپرداختن سود و اصل پول‌شان از سوی این مؤسسات، دست به اعتراض زده‌اند.

مؤسسات مالی در ایران در سال‌های اخیر به‌شدت گسترش یافتند. این مؤسسات پول مردم را با نرخ سودهای ۱۸ و ۲۰ درصد گرفته و با نرخ بهره بیش از ۲۵ درصد به متقاضیان وام می‌دهند. چنین وضعیتی موجب شد تا ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی واکنش نشان داد و با تأکید بر این‌که مردم فریب نرخ‌های بالای سود برخی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری را نخورند، گفت: «بانک‌ها و مؤسساتی که سود بالاتری می‌دهند، نهادهای در حال ورشکستگی هستند که سود بیشتر می‌دهند تا زمان بخرند.»

بیشتر بخوانید:

https://www.radiozamaneh.com/342545/embed#?secret=noI9pJ51dg

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: