۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

اعتراض نماینده خبرگان رهبری به سرقت علمی روحانی از کتاب او

FacebookTwitterGoogle+BalatarinPrintEmail

گروهی از دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا این ادعا را در میان آورده بودند که بخشی از رساله دکترای حسن روحانی رونویسی از آثار دیگران، از جمله کتاب «حکم ثانوی در تشریع اسلامی» نوشته علی اکبر کلانتری، نماینده مجلس خبرگان است. نویسنده این کتاب در نامه‌ای از کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی خواسته که به این موضوع رسیدگی کند.

حسن روحانی هنگام دریافت دکترا از دانشگاه کلدونین گلاسکو

کلانتری در این نامه به ادعای دانشجویان یاد شده استناد می‌کند که گفته‌اند ۸۰ درصد فصل چهارم رساله دکترای حسن روحانی با رونویسی از کتاب علی امبر کلانتری تهیه و تنظیم شده است. کلانتری به محمد مهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی می‌نویسد:

«این عمل [رونویسی روحانی از کتاب کلانتری] در تنافی آشکار با موازین اخلاقی، ‌شرعی، حقوقی و علمی است. از آن کمیسیون محترم تقاضا می‌شود با پیگیری عاجل این موضوع و بررسی دقیق آن، موجبات احقاق حق این جانب را فراهم آورد.»

«حکم ثانوی در تشریع اسلامی» نوشته علی اکبر کلانتری. آیا روحانی از روی این کتاب بخشی از تز دکترایش را نوشته است؟

علی اکبر کلانتری در «حکم ثانوی در تشریع اسلامی» تلاش می‌کند مفهوم «مصلحت» در نظریه ولایت فقیه را شرح دهد. نویسنده کتاب این نظر را رد می‌کند که پذیرش عنصر مصلحت (utility)،‌ در اندیشه ولایت فقیه، مستلزم افتراق ساختاری میان دو نهاد دین و دولت است و در نتیجه، این امر منتهی به سکولاریزم می‌شود.

حسن روحانی رساله دکترایش را در سال ۱۹۹۸ به دانشگاه کلدونین گلاسکو در بریتانیا تسلیم کرده است.

پیش از این کیوان ابراهیمی، دانشجوی دکترای دانشگاه آیوا در آمریکا گزارشی از تقلب‌ در رساله دکترای حسن روحانی را در اختیار خبرگزاری‌های داخلی گذاشته بود. بر اساس این گزارش ۸۲ درصد فصل چهارم رساله دکترای روحانی سرقت علمی از کتاب «حکم ثانوی در تشریع اسلامی» بوده است. او گزارش داده که علاوه بر این در ۱۳ مورد دیگر هم شبهاتی در رساله دکترای حسن روحانی وجود دارد.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: