خانهبلاگ

تنفیذ کامل یادگار امام در فدراسیون

 محمدرضا ساکت با احکام مهدی تاج، قدرتی کامل در فدراسیون فوتبال به دست آورده است

دوشنبه, 1 مه 2017گفتگوی ورزشی

پدرام قائمی – شهروند خبرنگار

«عزیزالله محمدی» دکترای مدیریت سیاسی و بازنشسته سپاه پاسداران است. کمتر در مورد دروانی که در جنگ حضور داشته حرف زده، اما سوابقش نشان می‌دهد بیش از ۶ سال در جبهه جنگ ایران و عراق بوده، جانباز شیمیایی و مجروح از ترکش هم هست.

سال‌هاست که سردار محمدی را در ورزش ایران و در قلب فوتبال می‌شناسند. یکی از پدیدآورندگان باشگاه فجرسپاه تهران و بعد فجرسپاسی شیراز بود. نام باشگاه فجر در شیراز، برگرفته از «عبدالمجید سپاسی» به فجر سپاسی شیراز تغییر کرد. «عبدالمجید» ا شهر شیراز بود، هم‌دوره با عزیزالله محمدی و در عملیات «والفجر ۱۰» به شهادت رسید.

اما «عزیزالله» برخلاف سایر سردارهای ورزش ایران، زندگی پرنوسانی داشت. رویای رسیدن به ریاست فدراسیون فوتبال را همواره در مبارزه‌های انتخاباتی باخت، چون خودش را در بدنه سپاه حل نکرده بود. او خودش را در بخشی از مصاحبه با یکی از روزنامه‌های ورزشی، که بعدها به درخواست خودش پیش از انتشار، از متن حذف شد، خودش را متعلق به بدنه چپ سپاه معرفی کرد. بدنه‌ای که در آن، رهبر هنوز «آیت الله خمینی» است و در اتاق سردارها، فقط تصویر خمینی روی دیوارها به چشم می‌خورد.

امثال عزیزالله محمدی در بدنه ورزش ایران، آرام‌آرام به سایه رفتند. نهایت قدرتی که موفق شد در سهم خواهی های خود از فوتبال بگیرد، به دوران قدرت «محمود احمدی‌نژاد» در ریاست جمهوری برمی گشت که به ریاست سازمان لیگ و نایب‌رئیسی فدراسیون فوتبال رسید. در عوض، جا برای همتایانش به خوبی باز است.

قدرت مدیریت ورزشی، به صورت انحصاری در اختیار دانش‌آموختگان سپاه در اصفهان قرارگرفته. «مهدی تاج» و «محمدرضا ساکت» دقیقاً نمونه‌هایی بارز از همین نفوذ هستند. 
 

ابتدا از امروز (دوشنبه) آغاز کنیم که مهدی تاج احکام جدیدی را در فدراسیون فوتبال صادر کرده است. «محمدرضا ساکت» در فدراسیونی که مهدی تاج ریاست آن را بر عهده دارد، مشاوره حوزه مدیریت، رئیس تیم‌های ملی و رئیس کمیته حقوقی فدراسیون شده است. همه این عناوین و پست‌های همزمان را طی ده ماه اخیر به دست آورده.

طی همین ۱۰ ماه اخیر، یک بار با «کارلوس کی روش» در اردوی امارات دچار چالش شده و چهار ماه اخیر، بارها با «علیرضا اسدی» دبیر فدراسیون فوتبال مشکلاتی اساسی در شرح وظایف داشته. اما امروز تاج، دایره اختیاراتش را افزایش داده. طی احکامی که روی خروجی سایت فدراسیون فوتبال قرارگرفته، محمدرضا ساکت با احکام رئیس فدراسیون فوتبال به عضویت کمیته‌های بازاریابی، فنی و توسعه فوتبال، توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی و همین‌طور  تدوین مقررات فدراسیون فوتبال منصوب شده است.

در فدراسیون فوتبال، به «محمدرضا ساکت»، لقب «یادگار امام» را داده‌اند. این اشاره به نقش «سید احمد خمینی» در شورای پنج نفرهٔ مسئولان نظام است. فرزند «آیت‌الله خمینی» وظیفه انتقال اخبار و رابط بین آن شورا و رهبر ایران را داشت. در فدراسیون فوتبال، از «محمدرضا ساکت» به‌عنوان رابط و مخبر کمیته‌ها و طبقات به اتاق ریاست یاد می‌کنند.

محمدرضا ساکت و مهدی تاج، به همراه محمود اسلامیان، مثلث قدیمی مدیریت ورزش اصفهان هستند. تاج در انتخابات سال گذشته فدراسیون فوتبال موفق نشد آرای لازم برای نایب رئیسی اسلامیان را از مجمع کسب کند، اما دوباره او را بدون نیاز به رأی مجمع به عنوان نایب رئیس موقت فدراسیون فوتبال منصوب کرده. نایب‌رئیس دیگرش یعنی علی کفاشیان که پیش از تاج ریاست فدراسیون را برعهده داشت، حالا به‌صورت کامل سایه‌نشین شده و فقط سرپرست کمیته فوتسال بود.

تاج بازنشسته سپاه است و از لشگر امام حسین اصفهان بازنشسته شده. اسلامیان فرمانده لجستیکی قرارگاه‌های سپاه اصفهان بوده و از فرماندهان بسیج شهری اصفهان. 
 

مهم‌ترین دستاورد ساکت برای سپاه، راه‌اندازی بسیج ورزشکاری کشور (و عضویت تمام ملی پوشان رشته‌های ورزشی در این بسیج) در دهه ۸۰ خورشیدی بود. مأموریتی که همراه با سردار مشایخی انجام داد. ساکت نزدیک به یک دهه مدیرکل تربیت‌بدنی استان اصفهان و سپس رییس هیئت فوتبال این شهر بود تا این‌که مردادماه سال ۱۳۸۱ به‌عنوان مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان انتخاب شد. باشگاهی که ریاست هیات مدیره‌اش را مهدی تاج برعهده داشت. رئیس مجمع کارخانه فولاد مبارکه اصفهان هم آن زمان محمود اسلامیان بود.

این مثلث در تمامی سال‌های پس از آغاز ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، به دولت او و محمد خاتمی متصل بود. در انتخابات سال ۸۴ خورشیدی مهدی تاج برای هاشمی رفسنجانی تبلیغ کرد، اما با چرخشی سریع، خودش را به بدنه دولت احمدی‌نژاد رساند. «مهدی تاج» برخلاف محمود اسلامیان که با آغاز کار ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد از کارخانه‌های فولادسازی ایران رفت، موقعیت خود را در بدنه دولت نهم و دهم مستحکم کرد.

این تقریباً حد تمایز میان گروهی از سرداران سپاه مانند «عزیزالله محمدی» با گروهی دیگر مانند «مهدی تاج» است. سردار محمدی سال گذشته در آستانه انتخابات فدراسیون فوتبال به روزنامه نود جمله‌ای برگرفته از فیلم سینمایی «پارتی» را به زبان آورد و گفت: «من مانند بعضی نیستم راهنمای چپ را بزنم و به راست بپیچم.» به نظر می‌رسید که اشاره عزیزالله محمدی به مهدی تاج است که موفق شده بود از ائتلاف با علی کفاشیان استفاده کند و رأی مجمع را به سود خود برگرداند.

حالا، محمدرضا ساکت، یا همان یادگار امام در فدراسیون فوتبال تقریباً در تمامی اتاق‌ها نفوذ کرده است. دایره مردان نزدیک به مهدی تاج آن‌قدر گسترده نیست که بتواند چند «ساکت» برای کمیته‌ها داشته باشد. او، به بدبینی در تمامی مجموعه‌های تحت مدیریت خود طی سال‌های اخیر مشهور بوده. از باشگاه سپاهان تا شرکت فولاد متیل و حتی روزنامه تحت امرش که سرانجام تعطیل کرد. 

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s