۱۸ فروردین ۱۳۹۶

نرخ بیکاری «تک‌رقمی» ۵ استان «دورقمی» شد

FacebookTwitterGoogle+BalatarinPrintEmail

 بررسی وضعیت بازار کار بر اساس شاخص‌های نیروی کار در ۳۱ استان ایران نشان می‌دهد در سال ۹۵ نرخ بیکاری پنج استان دیگر هم دو رقمی شده است و تعداد استان‌های دارای نرخ بیکاری تک رقمی از ۹ استان در سال ۹۴ به چهار استان در سال ۹۵ کاهش یافته. همچنین نرخ بیکاری کل کشور که در سال گذشته ۱۲.۴ درصد اعلام شده، در سال ۹۴ معادل ۱۱ درصد بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، در سال ۹۵ نرخ بیکاری چهار استان زنجان، سمنان، مرکزی و همدان، همچون سال ۹۴ تک رقمی بوده اما پنج استان‌ خراسان جنوبی، تهران، بوشهر، آذربایجان شرقی و کرمان در سال ۹۵ به جمع استان‌های دارای نرخ بیکاری «دو رقمی» پیوستند.

نرخ بیکاری استان خراسان جنوبی که در سال ۹۴ معادل ۸.۶ درصد بوده، در سال ۹۵ با افزایش ۲.۱ درصدی به ۱۰.۷ درصد رسیده. همچنین نرخ بیکاری، استان بوشهر، از ۹.۷ درصد در سال ۹۴ با رشد ۱.۶ درصدی به ۱۱.۳ درصد افزایش یافته است.

علاوه بر این، نرخ بیکاری استان آذربایجان شرقی از ۷.۳ درصد در سال ۹۴ با افزایش ۳.۵ درصد مواجه شده و در سال گذشته به ۱۰.۸ درصد رسیده است.

نرخ تک رقمی بیکاری استان کرمان با افزایش ۳.۶ درصدی از ۷.۹ درصد در سال ۹۴ به ۱۱.۵ درصد در سال ۹۵ افزایش یافته و در تهران نرخ بیکاری، ۳.۵ درصد نسبت به سال ۹۴ رشد داشته به طوری که این نرخ از ۸.۱ درصد در سال ۹۴ به ۱۱.۶ درصد در سال ۹۵ رسیده است.

افزایش سقف نرخ بیکاری

در آمار نرخ بیکاری در ۳۱ استان، افزایش سقف نرخ بیکاری هم به چشم می‌خورد. بر این اساس، حداکثر نرخ بیکاری استان‌های کشور که در سال ۹۴، ۱۷.۷ درصد و مربوط به استان کهکیلویه و بویراحمد بود، در سال ۹۵ به ۲۲ درصد و برای استان کرمانشاه رسیده است.

استان کرمانشاه با نرخ بیکاری ۲۲ درصدی بیشترین تعداد بیکاران را در بین استان‌های کشور دارد و پس از آن، استان چهارمحال و بختیاری که نرخ بیکاری آن ۲۰.۲ درصد است.

کف نرخ بیکاری در دو سال گذشته روی عدد ۷.۳ درصد ثابت مانده است. کمترین نرخ بیکاری در سال ۹۴ مربوط به استان آذربایجان شرقی بود اما در سال ۹۵ استان مرکزی با نرخ بیکاری ۷.۳ درصدی کمترین میزان بیکاران را داشته است.

بر اساس این گزارش، پس از استان‌های کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری، استان اردبیل با نرخ بیکاری ۱۵.۳ درصد، استان کردستان با ۱۵.۲ درصد، استان اصفهان با نرخ ۱۴.۶ درصد و استان البرز با نرخ ۱۴.۳ درصد به ترتیب کمترین نرخ بیکاری را در سال ۹۵ داشته است.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: