درخواست بریتانیا برای آزادی نازنین زاغری در آستانه دومین سال بازداشت

PrintFriendly and PDFچاپ خبر

درخواست بریتانیا برای آزادی نازنین زاغری در آستانه دومین سال بازداشت

خبرگزاری هرانا ـ دومین سال زندانی شدن نازنین زاغری در حالی روز ۱۴ فروردین ماه امسال آغاز می‌شود که به گفته همسرش، ریچارد رتکلیف، سپاه پاسداران او را با طرح اتهام کلی «اقدام برای براندازی نرم» بازداشت کرد، از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه انگلیس بار دیگر خواستار آزادی نازنین زاغری شد. نازنین زاغری تبعه ایرانی- انگلیسی است که فروردین‌ماه سال گذشته به اتهام امنیتی بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدای آمریکا، یکسال پس از زندانی شدن نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی تبار که پس از دیدار نوروز با خانواده اش به همراه دختر خردسال خود در فرودگاه تهران دستگیر شد، هنوز جزئیات اتهامات او اعلام نشده است.

دومین سال زندانی شدن خانم زاغری در حالی روز ۱۴ فروردین امسال آغاز می‌شود که به گفته همسرش، ریچارد رتکلیف، سپاه پاسداران او را با طرح اتهام کلی «اقدام برای براندازی نرم» بازداشت کرد.

خانم زاغری با بخش آموزشی و خیریه بنیاد رویترز همکاری می‌کرد.

به گفته ریچارد رتکلیف، ماموران هنگام بازداشت نازنین به او گفتند که گذرنامه اش ایرادی قانونی دارد و تا روشن شدن وضعیتش باید دخترشان گابریل را به پدربزرگ و مادربزرگش بسپارد .

گابریل از زمان بازداشت مادرش در ایران است و نمی تواند بازگردد زیرا ماموران امنیتی پاسپورت بریتانیایی او را هم ضبط کرده‌اند.

تلاش ریچارد و فشارهای بین‌المللی برای آزادی نازنین زاغری راه بجایی نبرده است.

مقامات قضایی بدون اینکه رسما اتهامات خانم زاغری را اعلام کنند از قطعی شدن حکم پنج سال زندان او خبر داده اند. با این حال، به گزارش صفحه فیس‌بوک موسوم به فعالیت برای آزادی نازنین، او هنوز حکم دادگاه را ندیده است .

رسانه‌ها در بریتانیا، با اشاره به تلاش‌های یک سال گذشته آقای رتکلیف برای آزادی نازنین، از تجمع‌هائی خبر داده اند که عصر یکشنبه به وقت محلی در مقابل خانه این زوج در حومه لندن برگزار شد.

آقای رتکلیف از حامیان آزادی نازنین خواسته است در سالگرد زندانی شدن او روبان‌های زردی را همراه با نقل قول‌هایی از زندانیان در اوین که می‌گویند چه آرزویی برای پس از آزادی دارند، به درختان نزدیکی منزلشان گره بزنند و تصاویری از این روبان‌ها و نقل قول‌ها را به ضمیمه پیشنهادات خود برای کمک به آزادی نازنین به صفحه فیس بوک بفرستند.

انگلیس بار دیگر خواستار آزادی یک محکوم امنیتی بازداشت‌شده در ایران شد

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت خارجه انگلیس بار دیگر خواستار آزادی نازنین زاغری جشد. زاغری تبعه ایرانی- انگلیسی است که فروردین‌ماه سال گذشته به جرم ارتباط با شبکه‌های برانداز بازداشت شد.

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس بار دیگر خواستار آزادی نازنین زاغری شد. زاغری تبعه ایرانی- انگلیسی است که فروردین‌ماه سال گذشته به اتهام امنیتی بازداشت شد.

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در گفت‌وگو با اسکای‌نیوز تصریح کرد که لندن نگرانی‌های خود از بازداشت تمامی شهروندان دو تابعیتی از جمله زاغری را در بالاترین سطوح منتقل می‌کند.

وی همچنین گفت که نخست‌وزیر انگلیس و وزیر خارجه این کشور قبلاً موضوع آزادی زاغری را با همتایان خود در تهران مطرح کرده‌اند.

قاضی دادگاه انقلاب، روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور سال گذشته زاغری را به پنج سال زندان محکوم کرد.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s