۲۲ اسفند ۱۳۹۵

داوطلبان مردمی افجه در جستجوی کوهنوردان مفقودشده

FacebookTwitterGoogle+BalatarinPrintEmail

ساکنان افجه بدون هیچ گونه حمایتی از سوی دولت اجساد کوهنوردان قربانی بهمن را از زیر برف بیرون می‌کشند.

روستای افجه در استان تهران قرار دارد

بنا به گزارشی که روزنامه «شهروند» یکشنبه ۲۲ اسفند منتشر کرد، زمستان امسال شماری از ساکنان افجه پس از سقوط بهمن، گروهی ۱۶، ۱۷ نفره را برای یافتن قربانیان تشکیل می‌دهند تا اجساد کوهنوردان طعمه گرگ‌ها نشود.

آنها نه از طرف دولت حمایت می‌شوند و نه پولی از جایی می‌گیرند. روزنامه «شهروند» می‌نویسد سازمان‌های مسئول حتی آنها را تشویق هم نکرده‌اند. شهروندان افغان نیز در این گروه مردمی حضور دارند و با دیگر افراد محلی به جستجوی اجساد می‌روند.

افجه در استان تهران قرار دارد و یکی از روستاهای دهستان «لواسان کوچک» در شهرستان شمیرانات است. دشت هویچ، منطقه‌ای کوهستانی و پوشیده از برف در فصل سرد، یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این روستا است. کوه‌های مرتفع پرسون، آتش‌کوه و مهرچال و ساکا همه در اطراف افجه هستند و همگی بیش از سه هزار متر بلندی دارند.

ساکنان محلی افجه که دامدار و کشاورز هستند، به دلیل آشنایی با کوهستان به جستجوی اجساد می‌روند، در حالیکه کمیته کوهنوردی و دیگر سازمان‌های مربوطه به دلیل خطرات جستجوی اجساد، از این کار امتناع می‌کنند و پس از ادیبهشت، هنگام ذوب‌شدن برف‌ها سراغ اجساد می‌روند.

ساکنان محلی به شهروند گفته‌اند که به خاطر خانواده‌های چشم‌انتظار این کوهنوردان، «دلمان طاقت نمی‌گیرد».

آنها به کوه می‌روند و جنازه کشتگان را از زیر برف بیرون می‌کشند و به خانواده‌ها می‌دهند. حتی گاه خانواده‌ها به این ساکنان محلی زنگ می‌زنند و از آنها می‌خواهند که به جستجوی جسد کوهنوردان بروند.

آنها جستجویشان را از ساعت چهار بامداد آغاز می‌کنند؛ در شرایطی که دما به ۱۰ تا ۱۵ درجه زیر صفر می‌رسد و بوران برف دیدشان را مختل می‌کند.

بنا بر این گزارش، بیش از شصت‌ کوهنورد زمستان امسال در کوهستان اطراف افجه گرفتار بهمن و برف شده‌اند و جانشان را از دست داده‌اند.

بنابر گزارش شهروند، آخرین جسد ۱۸ بهمن‌ماه بیرون کشیده شده و مربوط به کوهنوردی است که ۱۵ بهمن به کوهستان رفته بود. مردم محلی می‌گویند که همیشه به کوهنوردان نسبت به خطرات کوهستان اطراف افجه در زمستان هشدار می‌دهند، اما آنها به این هشدارها توجهی ندارند.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: